Záclony | závěsy | ubrusy | Bytový textil Rafail
infolinka

Údržba záclon

Jak správně pečovat o záclony


Většina záclon se vyrábí ze 100 % PES . Jsou pletené a proto vyžadují adekvátní péči. U konfekčních výrobků je nutno dodržovat symboly na etiketě.

Záclony by se měly prát vždy samostatně , bílé odděleny od malovaných. Bílé ve vodě do 40°C, malované pouze do 30°C. Nejprve z nich odstraníme veškeré předměty jako např. ozdoby, háčky apod. Pereme - li v pračce, záclony vložíme do pytlíku k praní choulostivého prádla. Ten si můžeme zakoupit, případně ušít ze starší záclonky či markízy. Zvolíme šetrný program , dbáme na teplotu do 30-40 °C. Použijeme prací prostředek určený k praní záclon např. DATO. Ten používáme pouze na záclony BÍLÉ! Nepoužíváme aviváže ani jiná změkčovadla, po nichž by vlákna mohly ztratit pevnost. Záclony pereme šetrně a krátce, do lázně jich dáváme méně než klasického prádla, aby měly prostor a zbytečně se nemačkaly. Vyhýbáme se dlouhému ždímání, přebytečnou vodu pouze lehce odstředíme. Vlhké záclony pověsíme, jemně proklepneme rukou, aby získaly zpět svůj původní tvar.

Nezapomeňte na obšití metráže, jen tak zabráníte kroucení okrajů či dokonce poškození při praní.

Údržba povlečení

Praní ložního povlečení

Dodávané námi ložní povlečení obvykle opatřeno etiketou se symboly pro jejich praní. Pro prodloužení životnosti ložního povlečení a zachování sytosti barev doporučujeme prát povlečení otočené na rub se zapnutým zapínáním.

Prací prášek na povlečení

Bez ohledu zda zvolíte klasický nebo tekutý prací prášek je vždy vhodné zvolit variantu prášku pro barevné prádlo. Při praní ložního povlečení není vhodné přidávat bělidla.

Teplota praní povlečení

Doporučujeme se vždy řídit teplotou a způsobem praní uvedeným na etiketě, většinu ložního povlečení je doporučeno prát na 40oC vzhledem k tomu, že vyšší teplota zvyšuje možnost seprání a sražení povlečení.

Sušení povlečení

Většinu povlečení lze sušit v sušičce, je však třeba dbát aby nedošlo k přesušení, mohlo by dojít k vytvoření čmouh v místech kde je povlečení přeloženo. Pro ruční sušení je nejlépe přehodit povlečení přes šňůru. Povlečení nikdy nepřesušujeme, sbíráme ještě mírně navlhlé.

Žehlení povlečení

Dle druhu povlečení zvolíme teplotu uvedenou na etiketě s ošetřovacími symboly. Povlečení doporučujeme žehlit obrácené naruby se zapnutým zapínáním.

 ↑ Nahoru